יום שלישי, 10 בינואר 2017

חינוך פיננסי - מדוע ״לאשפז״ כשניתן למנוע?

הרי מן המוסכמות הוא שמניעת כניסתו של חולה לאישפוז, זולה יותר למערכת וטובה יותר לחולה ולחברה. מדוע אין יישום של רציונאל זה בתחום ה״מחלה״ בה לוקים צעירים רבים - היעדר מודעות פיננסית המפילה קורבנות צעירים לאישפוז במסדרונות ההוצאה לפועל ולנטל על ההורים?
אומר ללא כחל ושרק, מערכת החינוך שלנו יכולה להחשב על-ידי הקורא כמוצלחת יותר או מוצלחת פחות, אך בתחום אחד היא אינה מעניקה את הכלי הבסיסי ביותר הדרוש להבטחת עתידו של הדור המתבגר, בחייו הבוגרים.
תלמיד יכול להצטיין ב-5 יחידות במתמטיקה, להפליא הישגיו באנגלית וגם להיות בקיא ברזי תולדות עם ישראל. יחד עם זאת - אף אחד מאלו לא יסייע לו אם הוא ימצא עצמו מממן רכישת אופנוע חדש באמצעות השוק האפור!
ישאל התמים מדוע בכלל יגיע הנער לשוק האפור? ובכן, עיון קצר בעמודי החדשות ב"ישראל היום" או "ידיעות אחרונות" או כל עיתון יומי אחר (כן, אפילו "גלובס" ו"הארץ"יצביע על קיומן של מודעות לקבלתהלוואות במזומן שנמסרות תוך שעתיים ע"י שליח בתמורה לשיקים או לבעלי כרטיס אשראי. 
וגם אם לא לשוק האפור יגיע הנער, הרי שכאשר הנערה תקבל כרטיס אשראי חדש, מבריק ונוצץ, לאחר שתתקבל משכורתה הראשונה (לאחר הגיעה לגיל 18 כמובן), תתקשר אליה נציגה כריזמטית ומשכנעת של חברת האשראי ותציע לה הצעה מפתה  " יש לך יתרת אשראי פנויה!!!" תאמר לה הנציגה מן הצד השני של קו הטלפון, "יצאנו עתה במבצע ללקוחות חדשים ובאפשרותך לקבל עד 30,000 ₪ הלוואה לכל מטרה, אפילו לסיבוב שופינג בלונדון". ריבית? מציעת ההצעה לא תתמקד בנושא זה, שכן שאין לחברת האשראי אינטרס להבליט את העובדה כי הריבית הנגבית הינה בערך פי 7 מגובה ריבית הפריים. ואילו אצל הצרכן הצעיר, סביר להניח שללא הכרה מוקדמת של הנושא או הבנה מבית בתחום, כלל לא תתעורר השאלה בדבר המהותיות של פרט זה בהצעה (ועוד יותר של המענה שניתן לה). הווה אומר - אף לא אחד מהצדדים לשיחה יתעכבעל פרט "זניח" זה. 
אגב, הרפורמה שחוקקה לאחרונה במסגרת חוק התוכנית הכלכלית לשנים 2017-2018, להגברת התחרות באשראי הקמעונאי, אשר קובעת חובה על בנק לאומי והפועלים להיפרד מחברות כרטיסי האשראי שלהם ואף חותכת בשיעור ניכר את היקפי האשראי שעומד לרשות בעלי הכרטיסים  הבנקאיים, צפויה להחריף את המצב. מדוע? שכן הרוכשות הפוטנציאליות של חברות כרטיסי האשראי הינן קרנות השקעה (ככל הנראה זרות) ולא תאגידים פיננסיים מקומיים, שלא לדבר על אנשי עסקים מקומיים אחרים אשר חוק הריכוזיות מגביל אותם מרכישת שליטה על מוסדות פיננסיים. קרנות אלו נדרשות על-ידי המשקיעים בהן להראות תשואה ולא לשרת מטרה ציונית נעלה  הוזלת עלויות האשראי לצרכן.
הנה-כי-כן, אותו נער או נערה עלולים למצוא עצמם בפתחו של בור כלכלי עמוק עימו הם יחלו את חייהם כבוגרים. נטייתם של בורות אלו רק לגדול ולהעמיק.
לכן, החשיבות המירבית, לטעמי לפחות, שיש לתת הינה לאו דווקא להגדלת שיעור הלומדים 5 יחידות לימוד מתימטיקה, אשר היכולת "לתקן" (ללמוד ולהיבחן מחדש בבחינת הבגרות בזמן הצבא או לפני הגשת מועמדות לחוג הנכסף באוניברסיטה) בשלבים מאוחרים יותר קיימת. תיקון טעויות כלכליות עלול להיות קשה בהרבה. אין קץ לסיפורים על המשפחות שנכוו כתוצאה מנפילה כלכלית, בין של גרעין המשפחה או הצאצאים המתבגרים.

הכותב הינו חבר בעמותת פורום ועדי ההורים היישוביים ומרכז מטעמה את נושא החינוך הפיננסי במערכת החינוך. 

3 תגובות:

 1. שלום

        אתה צריך הלוואה? אנחנו נותנים את כל סוג של הלוואה כגון הלוואה חוב, הלוואה עסקית, הלוואה רפואית, הלוואה הביתה, הלוואה סטודנט. צור קשר היום באמצעות דואר אלקטרוני לקבלת סיוע כספי: easyloanfirm2020@gmail.com

  כל טוב
  דרק דאגלס
  easyloanfirm2020@gmail.com


  אתה צריך הלוואה?

  השבמחק
 2. שלום

  האם אתה צריך הלוואה עבור מטרה אישית או לצרכים העסקיים שלך? הנה חדשות טובות בשבילך. אתה במקום הנכון. יש לנו את היכולת לספק העסק הלוואות אישיות / הלוואות לחברות ויחידים בריבית של 3%.

  דואר אלקטרוני: avantcworld@gmail.com

  אוליבייה אלכסנדר
  whatsapp +14096009050

  קבל היום הלוואות סבירים
  לבקש הלוואה מובטחת avantcworld@gmail.com

  השבמחק
 3. קבלת הלוואה לגיטימית מאז ומתמיד בעיה גדולה ללקוחות אשר זקוקים נואשות לעזרה כספית. נושא האשראי והביטחונות הם משהו כי הלקוחות תמיד מודאגים כאשר מחפשים הלוואה ממלווים פרטיים. מיקרו האוצר לעזור לחברה כבר מוכר על ידי המלווה של המועצה לתת הלוואות ללקוחות מקומיים ובינלאומיים בריבית 3%. צור קשר באמצעות דוא"ל: clark123156@gmail.com , מספר whatsapp +18635356458

  * הלוואות המשקיעים
  * איחוד החוב
  * משכנתא שנייה
  * עסקים הלוואות
  *הלוואות אישיות
  * הלוואות בינלאומיות


  השבמחק