יום שלישי, 21 בפברואר 2017

דה מרקר: הכסף על הרצפה, למה שלא תרימו אותו? תשובה: כי מי בכלל יודע עליו?!

במאמרו של אסא ששון בדה מרקר מיום ב' (20/2/2017) בנושא הר הכסף - אתר האינטרנט שפיתח משרד האוצר ואשר מטרתו לאפשר לציבור, אשר במשך שנים רבות חסך (או נחסכו עבורו) כספים בקופות גמל או בחשבונות בנק שונים, מובא לדיון נושא רחב ומהותי יותר - נושא המודעות (אוריינות פיננסית). המאמר, אשר מביא ממצאים של מחקר שנערך על-ידי שתי חוקרות, פרופ' אורלי שדה  והדוקטורנטית מאיה הרן רוזן, מציג בפני הקורא עובדה ושאלה בעקבותיה. העובדה הנה כי לציבור הישראלי ניתן כלי פשוט לאיתור חסכונות אבודים. כדי לבצע איתור של חסכונות אלו, כל שנדרש מהבודק הנו מספר תעודת הזיהוי שלו ומועד הנפקתה. זהו! הזנה קצרה של הפרטים ומול עיניכם המשתאות יופיע ציון של כל גוף מוסדי או בנק בו יש לכם חשבון עם כספים, שלא הייתה בו תנועה במשך השנה האחרונה.

השאלה: אם הדברים כל כך פשוטים, מדוע לא בדקנו כולנו את האוצרות החבויים שלנו?
התשובה הכנה אינה נעימה לאוזן ואף עצובה - רמת המודעות שלנו לסביבתנו הפיננסית (המונח האקדמי לכך הינו אוריינות פיננסיתלוקה בחסר ולכן, אף שהדרך לאיתור החסכונות האבודים מוגשת לנו על כפית של כסף, אנחנו ממעטים לעשות בה שימוש.  

התוצאה: הכספים בחסכונות שלנו ממשיכים לצבור עמלות ודמי ניהול ויתרות החובה בעו"ש של האדם הממוצע ממשיכה לטפוח ולייצר זרם הכנסות, אף היא, לבנקים ולחברות המנהלות של הגופים המוסדיים וחברות הביטוח.

הפתרון: כפי שפרופ' שדה מצוטטת במאמר "צריך להכניס את הנושא של אוריינות פיננסית בצורה משמעותית יותר לבתי הספר, וצריך לדאוג לשלוח צוותים חסרי פניות לאוכלוסיות מוחלשות, שיסבירו מול המחשב איך עושים את זה. זה לא פחות חשוב מהפרסום".

איך עושים זאת? כיצד מכניסים את הנושא לחשיבה האקטיבית של הילדים/נוער?
לשם כך פורום ועדי ההורים היישוביים מגבש תכנית מסודרת, אשר עליה אנו עמלים ביחד עם שותפים לדרך: עמותת "שיעור אחר", "פורום חירות פיננסית" (מבית מדרשה של שרי אריסון), גופים נוספים מהמגזר השלישי, ובהתייעצות עם בנק ישראל והכל תוך תיאום שוטף עם משרד החינוך. אנו מקווים כי כבר בשנה"ל הנוכחית נוכל להביא תכנים ראשוניים לכמה שכבות גיל בבתי הספר היסודיים בארץ, וזאת במסגרת של הירתמות הורים לפעילות חווייתית בשילוב תכנים מקצועיים ופדגוגים. שיתוף הפעולה הרחב לו אנו זוכים, מכלל הגופים עימם אנו משוחחים, מביא להרגשה כי עתה הוא הזמן בו אנו יכולים להביא ערך מוסף זה.

ומה ביחס להר הכסף? ובכן, ככל שנזכה להעניק לילדים שלנו את ראשית הבנה פיננסית, גם אנו, ההורים, נתחיל לשאול את השאלות הנכונות. כאשר נזכיר לתלמידים את הפרויקט של "חיסכון לכל ילד" ונלמד אותם מה המשמעות של הכספים שהמדינה והוריהם צוברים בעבורם בכל חודש בקופת גמל או תכנית חיסכון בנקאית (ונשאל אותם גם מה לדעתם עדיף - שילכו לעשות שיעורי בית), אז גם אנו, ההורים, ניזכר (אולי) שיש לנו חיסכון שנשכח ונלך לחפש אותו.


השינוי מתחיל בילדים. אנחנו כבר נצעד בעקבותיהם, שהרי "אם יוצאים, מגיעים למקומות נפלאים", כאמירתו של ד"ר סוס...

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה