יום שלישי, 28 בפברואר 2017

תלמידה: "כסף מגיע לארנק ההורים מעבודה" - טעימה ראשונה

ביום שישי האחרון (24 בפברואר, 2017) קיימנו בביה"ס היסודי ע"ש דוד בן-גוריון בכפ"ס את יום ההורה המעשיר השנתי (רבות נכתב על חשיבות המעורבות של ההורים בבתי הספר). במסגרת זו הגיעו הורי התלמידים בביה"ס לתת כ-30 הרצאות לתלמידים! בנושאים שונים ומגוונים.

בד"כ אינני משתתף כמרצה פעיל ביום זה, שכן אני מעדיף לוודא כי המכלול כולו מתנהל באופן מיטבי. השנה חרגתי ממנהגי, הן כיוון שהאחראי מטעם הנהגת ההורים בביה"ס, ד"ר אביגדור אלדר, "הרים" את הפרויקט, ביחד עם צוות ביה"ס בצורה מדהימה, והן כיוון שבחרתי "לנסות" עם התלמידים שניים ממערכי השיעור שברצוננו להעביר במסגרת "טעימות פיננסיות", בשכבות ג' ו-ד' בתפוצה כלל ארצית.

מערך השיעור הראשון היה "כוח הכסף". מדובר על משחק חינוכי-חווייתי, אשר מטרתו לערוך לתלמידים היכרות ראשונה עם מושגים פיננסיים. שני גיבורי "כוח הכסף" צריכים את עזרת תלמידי הכיתה בפיצוח חידות ומשימות. לפני כל משימה עולה קריאה לעזרה, שלה נענים הגיבורים. ילדי הכיתה משמשים כסוכנים המסייעים לשני הגיבורים, ומסייעים להם להתמודד על כל הקריאות, לפתור את הבעיות ולענות על השאלות.


נושאים שעולים לדיון במערך:
·      מהיכן מגיע הכסף להורים/ לילדים?
·      סדר עדיפויות בשימוש בכסף (כולל היבטי קיימות ומוצרים תחליפיים)
·      מהיכן יכול ילד להשיג כסף (לרבות ביצוע מטלות, מיחזור, מו"מ)?
·      מהן הדרכים לחיסכון? לשם מה חוסכים? האם כדאי לדחות סיפוקים?
·      היכן ניתן לשמור את הכסף?   

מערך השיעור השני היה "משפחות או יותר". כמו במערך "כוח הכסף", מדובר גם-כן במשחק חינוכי-חווייתי, דמוי משחק המונופול שכולנו גדלנו עליו, אשר מטרתו הינה להכיר לתלמידים אפשרויות שונות להתנהלות המשפחתית הפיננסית. הכיתה מתחלקת למספר קבוצות (משפחות), שלכל אחת מאפיינים שמוגדרים לה (משפח אופים, בנאים, פנסיונרים וכד'). כל משפחה, בתורה, משליכה קובייה ומתקדמת על לוח המשחק, תוך כדי מענה על שאלות, פתרון בעיות והתחבטות באפשרויות הניצבות מולה.
נושאים שעולים לדיון במערך:
·      השוואה בין מבצעים, הערכת סדר גודל של עלויות מוצרים
·      דרכי חיסכון (לרבות קיימות).
·      סדר עדיפויות בשימוש בכסף (כולל היבטי חיסכון, קיימות ומוצרים תחליפיים)
·      מהיכן מגיע הכסף? מה קורה כאשר מוציאים יותר ממה שיש?
·      מונחים בסיסיים בכלכלה ובנקאות


אודה כי האתגר להיכנס לכיתת לימוד בביה"ס היסודי הוא גדול – מי שלא ניסה זאת – מפסיד. הגם שאני מכיר את התנהגותם, התנהלותם, ואת הטמפרמנט של טווח גילאים זה, שכן מתוך 3 זאטוטים שאני מגדל בבית, שניים נמצאים בטווח גילאים זה, כאשר נכנסים לכיתה – נכנסים למטווח. אינכם יודעים מהיכן תבוא השאלה הבאה, באיזה נושא היא תהיה או הצורך לתת מענה לבעיות התנהגות (כן, גם זה היה). גיליתי (ולא להפתעתי, אודה) כי יכולותיהם של התלמידים לספוג מידע, לנתח אותו ולעבד אותו מופלאה. מרבית הילדים שהשתתפו בשיעורים לא נגעו בנושא הפיננסי בעבר, לפחות לא מעבר לקבלת דמי כיס וצריכתם המידית. יחד עם זאת, כאשר התחלנו לשוחח עם סדרי העדפה של מוצרים שונים (למשל – האם עדיף להוציא את דמי הכיס המוגבלים על צעצוע שברירי או לחסוך לטובת כדורסל שיכול לשמש לטווח ארוך; או האם עדיף לרכוש פחית שתיה ממותקת או כריך), הפעילו התלמידים את הצילינדרים והשיבו תשובות אינטליגנטיות (לא מפתיע...) אך גם מנומקות מאד.

כעבור שלוש שעות לערך, באתי לאסוף את ילדיי מביה"ס. בעודנו הולכים הביתה, צעדה לפנינו אם וילדתה, אשר השתתפה בשיעור "כוח הכסף". האם שוחחה עם הילדה על ההרצאה שהשתתפה בה, וכך שמעתי, ממקור ראשון, את הקלט שהגיע הביתה – הילדה סיפרה לאימה כי למדה על כך ש"כסף מגיע לארנק של ההורים מעבודה", ש"חשוב לתכנן מה רוצים לקנות, ושגם אין בעיה לקנות לפעמים ממתק" וכן כי "לא תמיד צריך לבזבז את כל מה שיש ושכדאי גם לחסוך". הורה אחר פנה אלי ועדכן כי, בנו סיפר בבית כי למד "להתנהל נכון עם כסף" וכן "איך באותו הסכום ניתן להשיג יותר דברים".

חברים יקרים – אם אלו התוצרים שהילדים באותו היום "לקחו" הביתה, אני את שלי באותו היום עשיתי.ויש להזכיר כי, תכנים של חינוך פיננסי אינם זרים למערכת החינוך. במסגרת הוראת מדעי החברה קיימים מערכי שיעור שכבר היום בתי הספר יכולים לבחור להטמיעם בתכנית הלימודים. הבעיה היא שגם אם הדבר אפשרי, הרי שלמרבית הצער הדבר אינו נפוץ במערכת החינוך, וכאשר כן נמצא הנושא במערכת, הרי שלרוב מדובר על תכנים בבתי הספר התיכוניים ופחות בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים.

בדיוק באותו האופן אני מאמין שפרויקט "טעימות פיננסיות" של פורום ועדי ההורים היישוביים יוכל לצייד במערכי השיעור הורים בכל בתי הספר (השנה בכיתות ג' ו-ד') שיבואו ויטמנו את הזרע הראשון – והתלמידים, כך אני מקווה, יבואו לבקש עוד ידע בנושא הזה – לאחר יסודות הקריאה, הכתיבה והקניית יכולת איתור מידע עצמאי, אין רביעי לו בחשיבותו מתוך תחומי הדעת שניתן ללמד בבתי הספר, לדעתי האישית לפחות.

8 תגובות:

 1. אסף, יוזמה נהדרת, ונשמע שהיישום גם היה מוצלח. בא לי לנסות את זה גם אצלנו. מעביר לי את המשחקים?

  השבמחק
  תשובות
  1. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

   מחק
  2. נבצע כמה התאמות ותיקונים - ונאפשר גישה לתכנים דרך הנהגות ההורים המוסדיות (כיוון שאת הרי נמצאת בראשות אחת שכזו, בוודאי שתהיי מכותבת כבוד מבחינתי).

   מחק
 2. תשובות
  1. שני מערכי השיעור יותאמו בשבועות הקרובים, לפי לקחים שיתקבלו ובשיתוף משרד החינוך, לכיתות ג' ו-ד'.
   במקביל, הנהגות ההורים בבית הספר היסודיים תתבקשנה לגייס את מנהלי ומנהלות בתי הספר היסודיים, אותם הם מייצגים, להצטרפות לפרויקט. הנהגות ההורים גם תתבקשנה לגייס מקרב הורי התלמידים בביה"ס מתנדבים להעברת התכנים (מדובר על 2-3 שיעורים, כ"א בן כ-80 דקות לכל היותר).
   אם הכל "יתקתק" כנדרש, הפריסה כבר השנה תהיה מכובדת. תיקוותי לראות מאות בתי ספר מצטרפים לפרויקט השנה.

   מחק
 3. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 4. הי אסף
  נחשפתי לבלוג שלך דרך האתר של נדב (פנסיוני). באמת אחלה אתר ותכנים מעולים.
  אני מתחזק בלוג אישי בדיוק בנושאים שאתה מדבר עליהם
  https://growingwithvalue.wordpress.com/
  רק שזה יותר עם גוון פרטי לילדים שלי.
  גם לי יצא קצת לדבר על חינוך פיננסי בבתי הספר https://growingwithvalue.wordpress.com/tag/%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%A1%D7%A4%D7%A8/

  נחמד לראות שהנושא בוער אצל עוד הורים :)

  השבמחק
  תשובות
  1. אביה - תודה.
   בקרוב מאד נצא עם מודל הורים להדרכה של שני תכנים בכיתות ג' ו-ד' כבר בחודשים מאי-יוני.
   החל מחודש הבא יהיה ניתן לקבל פרטים מיו"ר הנהגת ההורים בבית הספר.

   מחק