יום חמישי, 20 באפריל 2017

נושא השיעור להיום: כדאיות השקעת כספי הבר-מיצווה בני"ע בארה"ב

טוב, היום בו זה יהיה נושא השיעור בשעה השלישית ביום שני לתלמידי כיתה ט 5 בחט"ב ע"ש אילן רמון בכפר סבא, אך עלינו לוודא שהשיעור הזה אכן יתקיים. ומדוע?
תוצאת תמונה עבור ‪tax inheritance‬‏
במאמר פי עטה של גב' אלה לוי-וינרב בנושא מיסוי השקעות ישראלים בנכסים אמריקאים במס ירושה, מצוטט עו"ד ליאור נוימן, שותף מנהל קבוצת המסים במשרד עורכי הדין ש. הורוביץ, באומרו:
"כמעט לכל ישראלי יש כסף או רכוש בארה"ב - בין אם זה נדל"ן למגורים, נדל"ן מניב, ניירות ערך, אג"ח. אין כמעט אנשים שלא מחזיקים תיק דולרים אמריקאים..."
לכן, אין ספק כי החשיבות בדבר השקעה של כספים כאמור מהותית לכל אחד, נוער ומבוגרים כאחד (אגב, תחת מגבלות מסויימות, כבר מגיל 14 יכול נער לפתוח חשבון בנק ולהשקיע בשוק ההון...).

בעוד שיש דעות לכאן ולכאן בקשר לחשיבותו של מס הירושה בחלוקת ההון בין הדורות, הרי שבשאלה בדבר החשיבות של מס הירושה האמריקאי על תושבי ישראל, אין כלל עוררין כי הוא רע לעיזבון, רע ליורשים ורע למדינה. מדוע? כיוון שבמקרה של ישראלים שהשקיעו בארה"ב וכפופים למס העיזבון במדינה, העושר שלהם לא מתחלק בין הישראלים בישראל ולא מגיע לאוצר המדינה ומסייע להגדיל השקעות או לצמצם פערים בחברה. במקרה זה, טוען עו"ד נוימן:
"כל הרעיון של מס עיזבון והצדק החלוקתי הוא שאתה רוצה לחלק ולהעביר את הכסף מהעשירים במדינה שלך לעניים, כאשר היורשים יקבלו רק חצי מהרכוש שהעשיר השאיר. הבעיה שפה הישראלים משאירים את הרכוש שלהם ל'דוד סם'. הם לא משאירים את זה לישראלים, אלא לאמריקאים;"  
אז בואו נמצא את הדרך להעביר גם ידע מהותי זה לידיעת הרבים - ומי אם לא בני הנוער, אשר מחר יצטרפו למעגל המשקיעים בשוק ההון והנדל"ן, ואשר גם חשופים בבית (כך אני מקווה) לשיחות על השקעות ההון המשפחתי, הם סוכני השינוי המשמעותיים ביותר שלנו?!

במאמר שפורסם לאחרונה ב"ישראל היום", צוטטה המפקחת על הבנקים, ד"ר חדווה בר, בעניין חשיבות ההחינוך פיננסי במערכת החינוך, וכך אמרה:


"התפיסה שלי היא שזה נושא שהיה צורך להוביל אותו בצורה שיטתית במערכת החינוך הפורמלית בישראל. יש להציג בגילים השונים את כל הנושא של כלכלת בית: הוצאות, חיסכון, אשראי וגם מושגים בסיסיים שנדרשים לניהול חשבון בנק. אלו כישורי חיים בסיסיים, שאנשים לא לומדים ונקלעים לעיתים לקשיים חמורים, שאת משמעותם הם אינם מבינים - חינוך פיננסי הוא נושא בעל חשיבות לאומית..." 

אנו, בפורום ועדי ההורים היישוביים, טוענים מזה תקופה, כי קיימת חשיבות עליונה להוספת תחום הדעת כחלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים. 
אנו סמוכים ובטוחים, כי כבר בתקופה הקרובה, נוכל גם להביא לפעולות בשטח, בשיתוף עם משרד החינוך ותומכים נוספים, אשר התגייסו לטובת הנושא.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה