יום רביעי, 3 במאי 2017

הלוואה בשקל - לא צריך לסרב לכל הלוואה

בערב יום העצמאות האחרון הלכתי עם ילדיי ברחוב וראינו בית פרטי ועליו שלט "למכירה". בני מייד התלהב ורצה לקנות אותו. למען הספורט התחלנו לשוחח על השאלות שיש לשאול בטרם מחליטים לרכוש בית.
לאחר שדנו, שלושת ילדיי (9,7,4) ואני בשאלות שחשוב לשאול כדי לקבל החלטה, התקשרתי למתווך כאשר ילדיי מאזינים לשיחה.

לאחר קבלת כל הפרטים, הגענו לשאלת המחיר. היתה הסכמה של 2:1 כי זוהי השאלה החשובה ביותר בשיחה, לכן הסכמנו לשמור אותה לסוף. קיבלנו תשובות לכל השאלות, לרבות האחרונה. וסיימנו את השיחה.כעת התקיים דיון מעניין בו לקחו חלק בעיקר שני הגדולים שלי. בתי שקלה את הנתונים שקיבלה ואמרה שהיא חושבת שהבית ראוי, אך הוא יקר מידי לנתונים שהוצגו, ולא כדאי לרכוש אותו במחיר הזה. בני, הזדרז לומר שאולי הוא יקר, אבל צריך לחשוב האם ניתן למצוא את הכסף לשלם עליו, ואולי אפשר למצוא מקור מימון זול. ביתי החליטה שהיא משנה דעתה ואולי, בסופו של דבר, ניתן לפנות לסבא וסבתא או לחברים או לבנק כדי ללוות כספים שיאפשרו לנו לרכוש אותו. בני הצעיר (להזכירכם אוטוטו בן 4) אמר שהוא חושב שאפשר לקנות חצי בית.... (על כך נאמר - חשיבה מחוץ לקופסא...).

ביקשתי לסכם עימם את הדיון בנושא של "כמה זה שווה" ולהסביר להם ששווי הוא עניין של יחסיות. כפי שילד אחד גבוה או נמוך, לא ביחס לעצמו, אלא ביחס לילד אחר או לממוצע הגבהים של בני גילו, כך גם "שווי" של נכס נגזר מחלופות.

ואז קראתי בדרכי לעבודה את הכתבה של עירית אבישר, "זאת עצמאות? הישראלים שקועים בהר של הלוואות" (גלובס, 2/5/2017) וחשבתי לעצמי שבכל הכתבה אין אפילו רמז לשאלה האם ההלוואות שהישראלים ממנפים עצמם כדאיות? אולי העלות של ההלוואות הללו (הריבית), אשר נגזרת מיכולתו של הלווה ומאופי הנכס הנרכש מכספי ההלוואה, נמוכה? ואם הריבית היא 1 ש"ח??? האם תמיד לא כדאי להתמנף? האם אין פה גם (אולי בעיקר) שאלה של החלופות? 

אם אני יכול ליטול הלוואה לרכישת רכב בריבית של פריים בתוספת 0.5%, ובה בשעה יכול לעשות שימוש בכספים, שלא הקצאתי לרכישת הרכב, להשקעה בהשקעה המעניקה לי ריבית של פריים פלוס 3% (קיים גם נושא של הערכת הסיכון, אין ספק), אזי, אולי, ההחלטה לרכוש את הרכב באמצעות המינוף היא החלטה נכונה כלכלית?! מדוע השלילה המיידית של שימוש במינוף בעת ביצוע רכישה?

באותו האופן אומר, כי אם ברכישת דירה אני יכול לבחור בין רכישה עם נטילת מימון לבין רכישה ללא מימון, אולי קיים יתרון לרכישה עם מימון כאשר מתאפשר לי באותה השקעה של הון עצמי לרכוש לא נכס אחד אלא שניים? או לחילופין אני יכול להקצות יותר כספים למימון השקעה במניות (למשל קרנות ריט אשר 90% מהרווח שלהן חוזר בצורה של דיבידנד לבעלי המניות בהן)? מה אני מנסה לומר? אין תשובה של בית ספר - אבל ראוי שבבית הספר ילמדו מה צריך לשקול כדי לבחור באפשרות הטובה יותר.

לעניין הכנסת "חינוך פיננסי" לבתי הספר - אנחנו בכיוון הנכון!
חוזר ביחד עם משרד החינוך - פורסם.
שני בתי ספר ראשונים כבר הצטרפו.
ממתינים בסבלנות לכל יושבי ראש הנהגות ההורים בבתי הספר היסודיים שיציגו את התכנית למנהלי ומנהלות בתי הספר ולמנהלי ומנהלות אגפי החינוך - ושיצטרפו אף הם.

4 תגובות:

 1. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק 2. אנחנו מנפיקים הלוואה. סיוע כספי דחוף.
  סיוע כספי. קח הלוואה מוסקווה.
  החבילה המינימלית של מסמכים. הלוואה בתנאים נוחים.

  האם יש לך קשיים כלכליים? זקוקים בדחיפות לכסף? לא לקחת שום מקום, ולקחת מחברים בושה?
  אנחנו נעזור לך!
  אנו מספקים הזדמנות לפתור את הבעיות שלך לא משנה מה!
  אנו מוצאים את האפשרות המתאימה ביותר עבורך!

  כדי להנפיק הלוואה. סיוע כספי דחוף.
  צריך הלוואה בתנאים נוחים? התקשר אלינו!

  realityloanfirm5@gmail.com

  השבמחק
 3. יום טוב של אנשים שלי
  עדויות על איך יש לי הלוואה לקנות בית מן ההלוואה האמיתית ואת חברת ההלוואה התקשר Jose לואיס הלוואה החברה. אני מאוד שמח היום אלוהים אלוהים ייס לואיס הלוואה החברה
  ,
  שמי מריה אני מעיר גבעתיים
   in isreal אני נשוי, אני כבר מחפש חברה הלוואה אמיתית במשך 5 החודשים האחרונים, כדי לקנות בית
  כל מה שיש לי היה חבורה של הונאות שגרמו לי לבטוח בהם בסוף
  של היום, הם לקחו את הכסף שלי בלי לתת שום דבר בתמורה, הכל
  התקווה שלי אבדה, יש לי מבולבל ומתוסכל, אני אף פעם לא רציתי לעשות שום דבר לעשות עם חברות הלוואה באינטרנט, אז הלכתי ללוות קצת כסף מ
  חברה, סיפרתי לה את כל מה שקרה והיא אמרה שהיא יכולה לעזור לי, את זה
  היא יודעת חברה הלוואה שיכולה לעזור לי עם כל סכום ההלוואה
  דרוש לי עם ריבית נמוכה מאוד של 2%, כי היא פשוט יש
  הלוואה מהם, היא ביים אותי על איך לבקש הלוואה, עשיתי
  בדיוק כפי שהיא סיפרה לי, אני החלת איתם על דואר אלקטרוני: (joseluisloans@gmail.com) או whatsapp להם עם מספר הטלפון שלהם +2348028425633 מעולם לא האמנתי אבל ניסיתי להפתעתי הגדולה ביותר יש לי את ההלוואה בתוך 24 שעות, אני יכול לא מאמין,
  אני שמח ועשיר שוב ואני מודה לאלוהים כי הלוואה כזו
  חברות כמו זה עדיין קיים על הונאות בכל רחבי המקומות,
  בבקשה אני מייעץ לכולם שם, אשר זקוקים ההלוואה ללכת
  (joseluisloans@gmail.com) הם לעולם לא ייכשל לך, ו
  החיים שלך ישתנה כמו שלי did.Quickly קשר Jose לואיס חברת ההלוואה היום ולקבל את ההלוואה מהם, אלוהים יברך Jose LUIS הלוואה החברה שלהם הלוואה הלוואה אמיתית.
   הקפד לפנות JOSE LUIS הלוואה עבור ההלוואה שלך כי קיבלתי את ההלוואה שלי בהצלחה מחברה זו ללא påfrestning

  השבמחק
 4. שלום,

  הודעה זו נשלחה מ- James Ben Group PLC.
  אנחנו כרגע מציעים הלוואות ברחבי העולם לכל מועמדים הלוואה במחיר סביר מאוד.
  הערך של טווחי ההלוואה שלנו בין 10,000,000 ל 100,000,000.00 ו תקופת החזר של 1 שנה עד 50 שנים משך הריבית בשיעור של 2%.

  צור קשר היום עבור ההלוואה שלך באמצעות הדואר האלקטרוני שלנו: jamesben614@gmail.com

  השבמחק